Egy friss kutatás szerint az agilis pénzügyi modellt alkalmazó pénzügyi vezetők 95 százaléka számolt be forgalomnövekedésről, szemben a többi vezető hetven százalékos arányával
Az American Institute of CPAs (AICPA, Bejegyzett Könyvelők Amerikai Intézete) és a Chartered Institute of Management Accountants (CIMA, Vezetői Könyvelők Intézete) segítségével az Oracle megvizsgálta, hogy a pénzügyi szakemberek hogyan igazodhatnak el sikeresen a korunkra jellemző bizonytalan gazdasági helyzetben, és miként hozhatnak létre értéket a digitális korban. Az agilis pénzügyi modell sikerét a kutatás számai mutatják be.
Az Agile Finance Revealed: The New Operating Model for Modern Finance (Agilis pénzügyek: a modern pénzügy új működési modellje) című tanulmány szerint a CFO-k (pénzügyi igazgatók) rohamtempóban lényegülnek át pénzügyi szakértőből olyan stratégiai vezetővé, aki támogatást nyújt a CEO-nak az üzleti környezetben való eligazodásban, az új lehetőségek felismerésében és a növekedés előmozdításában.
Az új technológiák lehetővé teszik a CFO-k – és az őket támogató pénzügyi szakemberek – számára, hogy a hagyományos pénzügyi mutatókon túl a maga teljességében lássák át a szervezetet, felismerjék a növekedés legfontosabb, ám a mérlegben fel sem bukkanó motorjait, és végső soron befolyásolják a szervezet növekedési pályáját.
E megközelítés alkalmazásához valódi üzleti átalakulásra van szükség. A digitális korban versengő CFO-k és pénzügyi szakemberek ilyen irányú erőfeszítései azonban megtérülnek. Az AICPA/CIMA-tanulmány szerint az agilis pénzügyi megközelítést alkalmazó pénzügyi vezetők 95 százaléka, míg a többi vezetőnek csupán hetven százaléka számolt be forgalomnövekedésről. Az alábbi grafikonon jól látható az új működési modell bevezetésekor tapasztalható pozitív gazdasági növekedés.
Új pénzügyi modell bevezetése
Az AICPA/CIMA-tanulmány feltárta az agilis pénzügyi vezetők által alkalmazott működési modelleket és a vállalatra gyakorolt hatásukat. E vezetők túlnyomó többsége az alábbi legjobb gyakorlatokról számolt be.
Kezdeményezz, ne reagálj: A felhőtechnológia használata, a szolgáltatások központosítása, valamint a rutinjellegű pénzügyi folyamatok automatizálása révén a CFO-k és munkatársaik több energiát fordíthatnak a stratégiai jellegű kérdések megválaszolására. Az AICPA-tanulmány szerint az agilis vezetők keze alá dolgozó csapatok 67 százaléka fordítja az ideje több mint felét a jövőbe tekintő elemzések készítésére – míg más vezetők körében ez az arány csupán 45 százalék.
Bontsd le a válaszfalakat: A technológia soha nem látott mértékben teszi lehetővé a pénzügyi szakemberek számára az információáramlás javítását és az adatok egyszerű hozzáférést biztosító központosítását. Az agilis pénzügyi vezetőket emellett csapataik integrálása is segíti a válaszfalak lebontásában – ez az integráció ráadásul a termelékenységet és a költséghatékonyságot is fokozhatja. Az Accenture elemzése szerint 2020-ra a különböző funkciókat tömörítő integrált csapatok nyújtják majd a hagyományos pénzügyi szolgáltatások nyolcvan százalékát, negyven százalékkal csökkentve a költségeket és két-háromszorosára növelve a termelékenységet.
Nézz a fő teljesítménymutatók mögé: A CFO-knak és a pénzügyi szakembereket tömörítő csapatoknak a rendelkezésükre álló eszközök segítségével olyan fő teljesítménymutatók (KPI-k) nyomon követésére, elemzésére és javítására is módjuk nyílik, amelyeket a pénzügyi modellek hagyományosan nem vesznek figyelembe. Bár ezek az immateriális KPI-k cégről cégre változnak, kiterjedhetnek például az ügyfél-elégedettségre, az üzleti folyamatokra, az ügyfélkapcsolatokra, a humán erőforrásra és a márka jó hírnevére. A CFO-k a fenti adatok segítségével pontosabb előrejelzéseket készíthetnek, csökkenthetik a kockázatot, és új lehetőségeket ismerhetnek fel.
Fejleszd a legfontosabb készségeket: Amellett, hogy az agilis pénzügyi vezetők nagyobb valószínűséggel értékelik kiválónak munkatársaik készségeit, a fokozott agilitáshoz szükséges aktuális és jövőbeli készségekre külön is kiemelt figyelmet fordítanak. Más vezetők 24 százalékával szemben az agilis pénzügyi vezetők hatvan százaléka értékelte például kiválónak munkatársai adatvizualizációs készségeit. Az agilis pénzügyi vezetők hatvan százaléka – míg a többi vezetőnek csupán 21 százaléka – értékelte kiválónak munkatársai jártasságát a big data területén.
A stratégiai jövőképet alakítsd cselekvéssé: A felhőtechnológia, a gépi tanulás és a valós idejű adatok nem csupán a tendenciák megértéséhez, hanem a bennük rejlő lehetőségek gyors kiaknázásához szükséges rálátást is biztosítják a CFO-k számára. Az AICPA/CIMA-tanulmány szerint az agilis pénzügyi vezetők 48 százalékát rendkívül hatékonynak értékelik a jövőbe tekintő, új bevételi és növekedési lehetőségeket azonosító elemzések készítésében, és 56 százalékuk vezetett be sikeresen valamilyen új terméket vagy szolgáltatást.
Az ilyen fokú agilitás eléréséhez új pénzügyi működési modell bevezetésére és megfelelő digitális képességekre van szükség. Az AICPA/CIMA-tanulmány megállapítása szerint a fenti bevált gyakorlatok alkalmazására kiemelt figyelmet fordító vezetők növelik a szervezeten belüli befolyásukat és nagyobb értéket biztosítanak szervezetük számára.