Az IoT-ben látja a jövőt a Rockwell

Peter Rozek, a Rockwell Automation magyarországi és romániai értékesítéséért felelős igazgatója

A Rockwell Automation idén júniusban jelentette be budapesti irodájának megnyitását. A világ egyik legnagyobb ipari automatizálási vállalatának magyarországi és romániai értékesítéséért felelős igazgatója azzal indokolta a lépést, hogy a társaság üzleti tevékenysége évek óta erőteljesen bővül hazánkban. Peter Rozek emellett arról is beszélt az Innoportal.hu-nak adott interjúban, hogy az IoT és az összekapcsoltság miként alakítja majd át a vállalati világot.

– Mi az új magyarországi iroda elsődleges célja? A meglévő ügyfelek jobb kiszolgálása, vagy további ügyfélszerzés, növekedés és terjeszkedés?
– A budapesti iroda létrehozását elsősorban a Rockwell magyarországi ügyfélkörének a komplex szolgáltatások iránti egyre növekvő igénye indokolta. Ezen a szolgáltatási területen – mind szervezeti, mind pénzügyi szempontból – erőteljes helyi jelenlétre van szükség. Ugyanakkor érvényes mindhárom szempont, amelyet a kérdésben is említett. Ezért meglévő ügyfeleink kiszolgálását is éppúgy szeretnénk javítani, mint új megrendelők megszerzésével növelni piaci jelenlétünket.

– A Rockwell ügyfelei Magyarországon a nagyvállalati ügyfélkörből kerülnek ki. Tervez-e a vállalat ügyfélszerzést, terjeszkedést a kis- és középvállalati szegmensben?
– A terveink között szerepel, hogy megerősítsük pozícióinkat a gépipari alkatrészgyártás terén. Bizonyos speciális területeken persze a kkv-k számára is előnyös lehet a termék-, megoldás- és szolgáltatás-portfóliónk. Bár nem ez a szegmens áll a cég üzleti fókuszában, a kisebb vállalkozások is jelentős versenyelőnyre tehetnek szert. Főként, ha okosan és hatékonyan erősítik befektetéseiket a digitalizálás és az automatizáció terén.

– Milyen nagyságrendet képvisel a Rockwell magyarországi árbevétele? 
– Mivel a Rockwell Automation részvényeit a New York-i értéktőzsdén is jegyzik, a milwaukee-i központ által közölt negyedéves jelentésen túl nem áll módunkban további pénzügyi mutatókat megosztani.

– Milyen tendencia jellemző az elmúlt években?
– A magyarországi üzleti tevékenységünket az elmúlt években megbízható növekedés jellemezte. A budapesti iroda megnyitásától pedig további növekedést várunk.

– Mely iparágakban látnak kiemelkedő növekedési lehetőséget Magyarországon? 
– Elsősorban a fogyasztói dobozos termékek szegmensében, valamint a gépipari alkatrészgyártásban vagyunk érdekeltek.

– Célpont az autóipar, amely az utóbbi években jelentősen megerősödött Magyarországon?
– Az autóiparban – elsődleges beszállítóként – ugyancsak látunk üzleti potenciált.

– Milyen mértékben és hogyan kapcsolódik a magyarországi képviselet megnyitása a kormány idén februárban-márciusban bemutatott iparstratégiájához és az Irinyi-tervhez?
– Az Irinyi-tervet a helyes irányba tett jó lépésnek tartjuk. A technológiai fejlődéshez biztosított jó feltételek iránti erős kormányzati támogatásra és elkötelezettségre nagy szükség van Magyarországon. Ezeket a dokumentum megfelelően rögzíti is. Még, ha a tervben megfogalmazott célok nem is teljesülnek az adott időkereten belül, a szilárd technológiai ökoszisztéma kiépítését célzó trend nélkülözhetetlen.

– A Rockwell szerint hogyan alakíthatja át az ipari automatizálás a vállalati kutatás-fejlesztési, innovációs folyamatokat és munkát?
– A dolgok internete (IoT) az iparág jövőjét jelenti, mivel ez a kapocs a fizikai és a virtuális világ között. Az IoT kapcsolja össze az embereket, a folyamatokat és az eszközöket – a szenzoroktól az okos eszközökön át a komplett rendszerekig. Az efféle összekapcsoltság segíti az események mélyebb megértését, és megkönnyíti a megfelelő döntéshozatalt is. A Rockwell Automationnél mindannyian osztjuk ezt a jövőképet, amit mi Connected Enterprise-nak, „összekapcsolt vállalkozás” nevezünk. Ez a koncepció a technológia segítségével képes jobban összegyűjteni és elemezni az adatokat, majd mindezt cselekvőképes, valós idejű és hasznos információvá alakítja. Ezzel a vállalatok kapcsolódhatnak a globális tevékenységekhez és a kiterjesztett üzleti rendszerekhez, így végső soron javítja az együttműködést, a gyorsabb problémamegoldást, és segíti az innovációt. Az eszközök és a készülékek így intelligens elemekké válnak, amelyek rengeteg gyártási információt szolgáltathatnak. Ezzel a tudással gyorsabb és jobb üzleti döntéseket hozhatnak a cégvezetők, javítva ezzel a termelékenységet, a minőséget, valamint a vevői igények pontosabb és költséghatékonyabb kiszolgálását.

– Tárgyalt-e a cég kormányzati képviselőkkel arról, hogy miként tud a Rockwell bekapcsolódni az ország iparosítását célzó gazdaságfejlesztésbe?
– Nem áll szándékukban semmilyen állami támogatást igénybe venni. Nem ezt az utat követjük: kizárólag az üzleti tevékenységünkre koncentrálunk ipari megrendelőinkkel és az alkatrészgyártókkal. Ha valamely projekt azt igényli, akkor természetesen tárgyalunk a helyi önkormányzattal vagy az illetékes állami hatóságokkal.

Kapcsolódi híreink

Leave a Comment