Nagyot esett az EGT-n kívüli ingatlanbefektetők aktivitása a magyar ingatlanpiacon

Benedikt Károly Duna House

A magyar ingatlanpiacon tavaly megvalósult mintegy 125 ezer tranzakción belül 2524 esetben voltak olyan külföldi befektetők a vásárlók, akiknek ingatlanvásárlási kérelmet kellett benyújtaniuk, mert nem az Európai Unió, az Európai Gazdasági Térség (EGT), valamint Svájc állampolgárai voltak. Ez 7 százalékos visszaesés a 2021-es adatokhoz képest – állítja a Duna House ingatlanközvetítő.

Benedikt Károly (képünkön), a Duna House pr- és elemzési vezetője a közlemény szerint elmondta, hogy tavaly elmaradt a nagyobb mértékű árcsökkenés a magyar ingatlanpiacon, ami a külföldi állampolgárok ingatlanvásárlási hajlandóságát is befolyásolta.

Az ingatlanszerzési kérelmek többsége, 73 százaléka fővárosi házra vagy lakásra vonatkozott. A fővárost Pest, majd Zala és Győr-Moson-Sopron vármegye követte a befektetési szempontból népszerű térségek listáján. A legaktívabbak továbbra is a kínai ingatlanvásárlók a magyar piacon, arányuk ugyanakkor a 2021-es 36,3 százalékról 31,5 százalékra csökkent tavaly. A kínaiak körében a legkedveltebb terület a fővároson belül Angyalföld, valamint Erzsébetváros és a X. kerület volt tavaly.

Aaz ukrán vásárlók aránya 2,5 százalékponttal emelkedett az előző év adataihoz képest, így az ukrán lett a negyedik legtöbb magyar ingatlant szerző csoport 2022-ben. Az orosz befektetők aránya közel 1 százalékpontot nőtt 2021-hez mérten, számukra továbbra is főként Hévíz, valamint a főváros XIII. kerülete volt vonzó. Az izraeli befektetők aránya két százalékponttal 7,41 százalékra emelkedett, az általuk lezárt tranzakciók közel fele a VI. kerületben történt.

Számottevő, öt százalék feletti arányban szereztek ingatlant tavaly Magyarországon az Egyesült Királyság állampolgárai is, akik főként a IX. kerületi lakásokat részesítették előnyben. Az ügyletek közel 4,2 százalékában szereplő amerikaiak fő célpontja a Pest vármegyei Sóskút volt. A beérkező kérelmek közül negyven esetben hozott elutasító határozatot a kormányhivatal – jelezte a Duna House közleményében.

Duna House: 3,83 milliárd forint osztalékot fizetnek ki
A Duna House Holding Nyrt. közgyűlése 3,83 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött, amelyből a törzsrészvényekre 3,69 milliárd forint jut, 146 millió forint pedig a dolgozói részvényeké – tette közzé a Duna House Holding Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön a közgyűlésén hozott határozatot. Az igazgatóság részvényenként 107,3 forint osztalék kifizetésére tett javaslatot a 34,3 millió darab törzsrészvény mindegyikére, ezt a közgyűlésen jelenlévők elfogadtak. A társaság tavalyi, IFRS standardok szerinti konszolidált, a közgyűlésen jóváhagyott beszámolója szerint a teljes átfogó jövedelem 3,45 milliárd forint, a mérlegfőösszeg pedig 41,17 milliárd forint volt tavaly. Az egyedi, éves beszámoló szerint a teljes átfogó jövedelem 1,38 milliárd forintot, a mérlegfőösszeg 21,69 milliárd forintot tett ki – olvasható a BÉT honlapjára felkerült határozatok között. A csoport 2022-ben 30,26 milliárd forint konszolidált nettó árbevételt ért el, 109 százalékkal többet, mint 2021-ben, adózott eredménye 2,99 milliárd forint volt, 103 százalékkal haladta meg az előző évit.


 

Kapcsolódi híreink

Leave a Comment