Csaknem ötéves csúcsra gyorsult a kínai feldolgozóipar növekedése márciusban, és tovább emelkedett a feldolgozóiparon kívüli szektor teljesítménye is, ami újabb bizonyíték arra, hogy a világ második legnagyobb gazdasága lendületbe jött az év elején.
A kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által kiszámolt feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 2012 áprilisa óta a legmagasabb szintre, 51,8 pontra emelkedett márciusban az előző havi 51,6 pontról – közölte a kínai statisztikai hivatal. Elemzők stagnálásra, 51,6 pontra számítottak.
Az ipari termelés növekedését tükröző alindex 54,2 pontra nőtt a februári 53,7 pontról. Az új megrendelések állománya is gyarapodott, de a fő hajtóerő a belföldi kereslet volt. A foglalkoztatottsági alindex a februári 49,7 pontról 50 pontra kúszott fel.
Gyorsult a növekedés a feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektorban is márciusban. A szektor beszerzésimenedzser-indexe 55,1 pontra ugrott a februári 54,2 pontról, ami 2014 májusa óta a legjobb érték. A CFLP alapvetően állami tulajdonú nagyvállalatok teljesítményét méri.
A Capital Economics, a City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza a friss adatokat kommentálva rámutatott, hogy Kína gazdasága továbbra is jól működik, bár kétséges, hogy hosszú ideig fenn tudja tartani jelenlegi lendületét.
„Az ingatlanpiaci korrekció még sokáig eltart, ami a gazdaságpolitikai szigorításokkal együtt a befektetések és az ipari termelés lassulását eredményezi a következő negyedévekben” – hangoztatta az elemzőház.
A januári és a februári kínai gazdasági mutatók többsége erős volt, de a kínai holdújévi ünnepségek torzíthatták az adatokat, ezért idén a március az első hónap, amikor a befektetők valós képet kaphatnak a helyzetről.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat növekedését, 50 pont alatti értéke a visszaesését jelzi. Az előzőnél magasabb 50 pont feletti érték a növekedés ütemének gyorsulására, az alacsonyabb pedig lassulásra utal.