Az MLBKT szerint vonzóak a bérek az ellátásilánc-menedzsment szakmában

Forint

Az Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) 2019 elején ismét vizsgálta az ellátási lánc területén dolgozók béreinek és juttatásainak alakulását. A nem reprezentatív, bruttó havi átlagkereset 578 ezer forint, ami alapján kijelenthető, hogy a logisztika a top területek közé tartozik a fizetések tekintetében.

At MLBKT 2019 év elején már hetedik alkalommal vizsgálta az ellátási lánc területén dolgozók béreinek és juttatásainak alakulását. Idén is kérdőíves kutatást végeztek, amelyre ebben az évben 304 válasz érkezett. A válaszadók több mint egyharmada beszerzéssel, harminc százaléka logisztikai tervezéssel és több mint egynegyede ellátásilánc-menedzsmenttel foglalkozik.

A minta bruttó havi átlagkeresete 578 ezer forint, ez az összeg nem sokkal marad el a pénzügyi, biztosítási szférában jellemző havi bruttó 599 ezer forinttól. A megelőző évben mért 548 ezer forintos értékhez képest mérsékeltebb emelkedést tapasztaltunk, ennek oka a tavalyi – nem reprezentatív – mérésünkben szereplő nagyszámú, erős szórást eredményező magas érték bekerülése a végső mintába.

Az ellátásilánc-menedzsment területén dolgozók és ehhez szakképzettséggel is rendelkezők 12,5 százalékkal keresnek jobban azoknál, akik ilyen jellegű végzettséggel nem rendelkeznek. Úgy tűnik, hogy ez a különbség afelé tereli a szakmabelieket, hogy képezzék magukat, ebben határozott fejlődés látszik az adatok alapján. A legtöbben a nemzetközi szakmai kommunikáció alapját jelentő nyelvtanulás mellett a vállalatirányítás, illetve informatikai ismeretek megszerzésére törekedtek.

Felmérésük célcsoportja elsősorban az MLBKT kapcsolatrendszerében megszólított gyártó, termelő, kereskedő vállalatok munkatársai voltak.

Ami igazán számít – a végzettség
Az MLBKT kérdőívét kitöltők között a felsőfokú végzettségűek aránya meghaladja a nyolcvan százalékot. Ezen belül a PhD fokozatot elértek és az MBA-t végzettek aránya tovább emelkedett az előző évhez képest, a felsőfokú végzettségűek között ez már majdnem harminc százalékot tesz ki. A cégméret növekedésével a munkatársi, beosztotti válaszadási arány növekedését figyelhetjük meg.

Jelentős eltérést a végzettség mentén tapasztaltunk a keresetek között. Statisztikáink szerint a középfokú végzettséghez képest az MBA fokozattal rendelkezők medián értéke több mint kétszeres, a főiskolai szorzó is másfélszeres.

A logisztikusok és beszerzők fizetése ebben az évben is magasabb, mint az országos átlag
2018-ról is elmondható az, hogy a logisztikai és beszerzési területen dolgozók keresete magasabb a magyar átlagnál. A KSH adatai szerint a Magyarországon, 2018. január és november között, teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 327 ezer forint volt, az MLBKT felmérése alapján a logisztikai és beszerzési területen dolgozók több mint háromnegyede (84,2 százaléka) ennél magasabb fizetést kapott. A minta bruttó havi átlagkeresete 578 ezer forint. A kitöltők fele bruttó 530 ezer forintnál kevesebbet, míg másik felük ennél többet visz haza havonta. Cafetéria juttatást a válaszadók 85,5 százaléka kap rendszeresen, beosztottként éves szinten a 330 ezer forintos keret nevezhető átlagosnak, vezetőként ez a csomag valamivel magasabb.

A munkatapasztalat egy ideig előny
A kitöltők munkatapasztalatát vizsgálva egyértelmű tendencia rajzolódik ki – öt év plusz tapasztalat átlagosan 25 százalékkal magasabb fizetést jelent – bár ez a tendencia nem terjed ki a több mint húsz év tapasztalattal rendelkezőkre. Ugyan a felmérés alapján nem tudunk ok-okozati kapcsolatokat megállapítani, de – feltételezésünk szerint – ez összefüggésben lehet a rendszerváltáskori gazdasági és munkaerőpiaci visszaeséssel.

Beszerzők töltötték ki legtöbben a felmérést
Mivel a beszerzés az a terület, amely a legnagyobb arányban képviselteti magát a mintában, az ezen a területen dolgozók fizetéseit külön is megvizsgáltuk. Összességében megállapítható, hogy nincsenek kiugróan magas eltérések a fizetési adatok között, bár a teljes mintát tekintve a beszerzői fizetések 8,4 százalékkal magasabbak az ellátási lánc más területeihez képest. Fontos megemlíteni, hogy a beszerzéssel foglalkozó kitöltők 57 százaléka beszerzés mellett más munkakört is jelölt, tehát nem csak tisztán beszerzésért felel, így az egyes munkakörök nem teljesen különíthetők el.

Az alsóbb beosztási szinteken a beszerzők bruttó fizetése jelentősen meghaladja a nem beszerzői fizetéseket, a különbség az alsó vezetők esetén a legszembetűnőbb, majd a középvezetői szinten kiegyenlítődik, a felső vezetők esetén pedig meg is fordul.

A nemek közötti béraránytalanság 2018-ban is jellemző volt
Az Európai Unió jelenleg (2019 februárjában) elérhető legfrissebb, 2016-os felmérése alapján az úgynevezett gender pay gap, vagyis a férfiak átlagkeresetére vetített nemek közötti kereset különbség mértéke átlagosan 16,2 százalék az EU-ban, míg 14 százalék Magyarországon. Felmérésünkben immár két éve mi is elemezzük a nemek közötti bérszakadékot, amely idén a tavalyi évhez képest kis mértékben csökkent (2017: 25,5 százalék , 2018: 20 százalék ), de még mindig az országos átlag felett van.

Nem csak a pénz boldogít
Idei felmérésünkben először azt is vizsgáltuk, hogy milyen faktorok fontosak a válaszadóknak a munkahelyi elégedettséggel kapcsolatban. A lista első helyén egyértelműen a bér nagysága áll, ezt követi a megbecsülés és a szakmai fejlődés lehetősége. A mért értékek közül alacsony átlagot mutató lakóhelytől való távolság a válaszadók mobilitására enged következtetni. Ábránkon a sereghajtó a cég mérete adat, ami arra utal, hogy a cégnagyság nem releváns befolyásoló tényező az ellátási láncban dolgozók szerint.

Kapcsolódi híreink

Leave a Comment