Engedélyezték a legrégebbi spanyol atomerőmű leszerelésének megkezdését

Santa María de Garona-i nukleáris erőmű

Engedélyezték a legrégebbi spanyol atomerőmű leszerelésének megkezdését egy hétfőn megjelent miniszteri rendeletben. A 2012-ben leállított Santa María de Garona-i nukleáris létesítmény leszerelési munkálatait két fázisban fogják végrehajtani 2033-ig, mintegy 475 millió eurós (177,5 milliárd forint) költségvetésből. „Ma előrelépés történt ebben a rendezett, lakossági garanciákkal és gazdasági alternatívákkal rendelkező bezárási folyamatban” – mondta Teresa Ribera ökológiai átmenetért felelő miniszterelnök-helyettes újságíróknak a témával kapcsolatban, kiemelve, hogy a leszerelési folyamat átesett a szükséges környezetvédelmi értékelésen és senkire nem jelent kockázatot. Az ország északi részén, Kasztília és León tartományban található egyreaktoros atomerőmű működését azután…

Részletek>

Macron egy 30 milliárd eurós újraiparosítási programot jelentett be

Emmanuel Macron

A francia államfő öt évre szóló újraiparosítási programot jelentett be, amelynek középpontjában a nukleáris energia fejlesztése, valamint Franciaországnak „egy innovációs nagy nemzetté” tétele áll. „A 2030-ig tervezett stratégia keretében 30 milliárd eurót fektetünk be” – mondta a francia elnök mintegy kétszáz üzleti vezető és diák előtt a hivatalában elmondott beszédében. Hozzátette: azt szeretné, ha Franciaország egy nagy innovációs nemzetté válna. Véleménye szerint hazája egyes európai országokhoz képest 15-20 éves lemaradásban van az innováció terén. Emmanuel Macron szerint Franciaországnak vissza kell találnia „az innováció-termelés-export” ciklushoz, amelyből képesnek kell lennie finanszírozni és…

Részletek>

Megnyugtató: a paksi beruházás ütemterv szerint halad

Lihacsov - Orbán találkozó

Orbán Viktor fogadta Alekszej Lihacsovot, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatóját – közölte Havasi Bertalan. A Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkára szerint a találkozón részt vett Alekszandr Merten, a Roszatom tanácsadója, a Rusatom Nemzetközi Hálózat rangidős alelnöke, Vlagyimir Szergejev, Oroszország budapesti nagykövete, a magyar kormány részéről pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Süli János, a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter is. Az egyeztetésen elhangzott: az új paksi atomerőmű-blokkok megfelelnek a magyar és az európai uniós szabályoknak és a biztonsági követelményeknek. A klímavédelmi célok elérése érdekében Magyarországnak…

Részletek>

Egy új reaktor építését tervezi Szlovénia a meglévő mellé Krskoban

Egy új reaktor építését tervezi Szlovénia a közös szlovén-horvát tulajdonban lévő, 664 megawattos erőműben Krskoban – írta a Poslovni Dnevnik című horvát gazdasági napilap. Bár erre vonatkozó terveket még nem fogadott el a kormány, Marjan Sarec szlovén kormányfő a hét végén úgy nyilatkozott: támogatja az új reaktor megépítését. „Erőfeszítéseket kell tennünk az új blokk megépítésére, mert egyre több elektromos energiára lesz szükségünk ahhoz, hogy gazdaságilag fejlődő ország lehessünk” – mondta. A lap arról is ír, hogy az új reaktor megépítése ötmilliárd euróba kerülne. A Westhinghouse amerikai vállalat közreműködésével épült egyreaktoros, nyomottvizes…

Részletek>

Putyin kiadta az ukázt: Oroszország újra gyártson szuperszonikus utasszállító repülőgépet

A szuperszonikus utasszállítók oroszországi gyártásának felújítását sürgette ismét Vlagyimir Putyin. Putyin méltatta, hogy Tatárföld fővárosában a Tu-160-as szuperszonikus rakétahordozó repülőgép és fegyverzetének felújításával „gyakorlatilag új gépet hoztak létre”. „Vissza kell most térnünk a szuperszonikus utasszállításhoz. Ezen kell most gondolkodnunk” – jelentette ki az elnök egy közösségi fórumon, amelyen felmerült az a kezdeményezés, hogy interaktív műszaki múzeumot alakítsanak ki egy felújított Tu-144-es utasszállító belsejében. Emlékeztetett rá ugyanakkor, hogy Alekszej Koszigin szovjet miniszterelnök hajdan nem volt hajlandó elárulni, mennyibe kerül egy Tu-144-es előállítása. Arra intett, hogy a projektet „a józan ész keretei között”…

Részletek>

Fordulóponthoz értek a kínai-brit kapcsolatok Hinkley Point miatt

Fordulóponthoz ért Nagy-Britannia és Kína kapcsolata a Délnyugat-Angliába tervezett Hinkley Point nukleáris létesítmény ügye miatt, és amennyiben a brit kormány nem folytatja a projektet, az súlyosan árthat a két ország kapcsolatának Kína londoni nagykövete szerint. Liu Hsziao-ming a Financial Times című lapban kedden közölt cikkében azt írta: az atomerőmű felépítéséről szóló döntés elhalasztása miatt „történelmi jelentőségű útelágazáshoz” értek a kétoldalú kapcsolatok, és amennyiben a brit fél úgy dönt, hogy nem folytatja a projektet, az súlyosan veszélyeztetné a két ország közötti kölcsönös bizalmat. A nagykövet hangsúlyozta, hogy az atomenergia fontos Nagy-Britannia…

Részletek>