Harmadával nőtt tavaly a frankfurti reptér forgalma

frankfurti repülőtér

Harmadával nőtt tavaly a frankfurti repülőtér forgalma az előző évihez képest, de még így is kétharmadával maradt el a krízisév előtti forgalomtól a reptérüzemeltető Fraport AG hétfői közleménye alapján. A frankfurti repülőtéren (FRA) 24,8 millió utas fordult meg 2021-ben, 32,2 százalékkal több, mint 2020-ban. A krízis előtti év, 2019 forgalmától azonban a 2021-es még 64,8 százalékos elmaradásban volt. A repülőtér forgalma tavaly májusban élénkült meg a járványvédelmi utazási korlátozások feloldásával és elsősorban az európai desztinációk viszonylatában. Az év vége felé azonban a korlátozások ismételt bevezetésével a forgalom valamelyest csökkent. Az…

Részletek>

Repülőjáratokat indít Budapestre az Ural Airlines

Ural Airlines

Repülőjáratot indít szeptembertől Budapestre Jekatyerinburgból és a moszkvai Zsukovszkij repülőtérről az Ural Airlines (Uralszkije Avialinyii). Ezt a napokban közölte Telegram-csatornáján az orosz légitársaság. Az Ural Airlines szerint a Jekatyerinburg-Budapest-Jekatyerinburg járat szeptember 5-én indul és vasárnaponként jár majd. Az ezen az útvonalon közlekedő Airbus A320-as utasszállítókon lesz business és turistaosztály. A Moszkva-Zsukovszkij és Budapest járat beindítását szeptember első hetére ígérte a légitársaság. A járat besorolása teher- és utasszállító lesz.

Részletek>

A Budapest Airport cargo forgalma rekord negyedévvel zárta 2020-at

Rolf Schnitzler

A Budapest Airport cargo forgalma a járvány okozta globális kihívások ellenére 2020-ban is rendkívül erős volt, a légikikötő az elmúlt évben 134 459 tonna légiárut kezelt, 2020 végén pedig rekord negyedéve volt regisztrálhatott – közölte Budapest Airpot. Ismertetik, hogy 2020-ban a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren az elmúlt évben 6118 légiáru-szállító járatot kezeltek, 17,6 százalékkal többet, mint 2019-ben. A légiáru mennyisége így 2020-ban elérte a 134 459 tonnát, mindössze 0,8 százalékkal maradt el az előző évitől. Az év végére az amúgy is szárnyaló cargo forgalom jelentősen nőtt, a 2020 utolsó negyedévében…

Részletek>

Végrehajtotta szűzrepülését az orosz Il-114-300-as utasszállító

IL--114-300

Végrehajtotta szűzrepülését az Il-114-300-as turbópropelleres orosz urasszállító a Moszkvához közeli zsukovszkiji repülőtérről – közölte szerdán a Rosztyeh orosz állami vállalat. A repülés során a motor üzemmódjait, a repülőgép stabilitását és irányíthatóságát, valamint rendszereinek működését tesztelték. A repülőgépet orosz TV7-117SzT-01 típusú hajtóművekkel szerelték fel, amelynek gyártója az orosz Egyesült Hajtóműépítő Vállalat (ODK). Gyenyisz Manturov orosz ipari és kereskedelmi miniszter kijelentette, hogy az utasszállító sorozatgyártása a tervek szerint a tanúsítvány 2022-re várt megszerzése után kezdődik, és 2030-ig száz darabot fognak legyártani belföldi és külföldi megrendelőknek. Szergej Csemezov, a Rosztyeh vezérigazgatója arra hívta…

Részletek>

Oroszországban kivonták a forgalomból az utolsó Tu-154-est

Tupoljev 154

Kivonták a forgalomból az utolsó Tupoljev-154 típusú személyszállító repülőgépet – jelentette be az Alrosza orosz utasszállító légitársaság. A háromhajtóműves, közepes távolságra 152-180 utast szállító Tu-154-esek a cég szerint a legmegbízhatóbb és a legegyszerűbben üzemeltethető gépek voltak, egész évben forgalomban voltak az ország legzordabb és legforróbb vidékei között. A 154-es volt a Tupoljev első, kimondottan polgári célokra kifejlesztett repülőgépe. A típus először 1968. október 3-án szállt fel, sorozatgyártása pedig két évvel később kezdődött. A Malév egykori magyar légitársaság az első üzemeltetők közé tartozott, előtte csak az Aeroflot és a bolgár Balkan…

Részletek>

Washington korlátozott számban, de engedélyezi kínai utasszállítók berepülését az országba

Washington korlátozott számban, de engedélyezi kínai utasszállítók berepülését az országba – jelentette be az amerikai közlekedési minisztérium pénteken, miután Kína közölte, hogy lehetővé teszi néhány amerikai légitársaságnak a kínai menetrendje részleges visszaállítását. Az amerikai tárca közleményben tudatta, hogy felülvizsgálta a június 16-tól érvénybe lépő tiltását, és heti két oda-vissza utat engedélyez Kína és az Egyesült Államok között. A minisztérium leszögezte azonban, hogy e döntéssel még mindig több engedményt tett Washington, mint Peking. Az Egyesült Államok szerdán jelentette be, hogy betiltja kínai utasszállító repülőgépek berepülését az országba, válaszul arra, hogy Peking…

Részletek>

Kedvezőbbek a légi áruszállítás mutatói, mint a 2008-as válságban

Alexandre de Juniac az IATA elnök-vezérigazgatója

Kedvezőbbek a légi áruszállítási szektor mutatói a 2008-as gazdasági válsághoz képest, de a korlátozások feloldása után újra nehéz helyzetbe kerül az ágazat – hangzott el a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) videokonferenciáján. Brian Pierce, a háromszáz légitársaságot tömörítő, montreali kereskedelmi szervezet vezető közgazdásza azt mondta, márciusban 15,2 százalékkal csökkent a légi áruszállítás volumene, a 2008-as válságban viszont ennél nagyobb, 25 százalékos visszaesést mértek. A mostani helyzetben még a bizalmi indexek is magasabban vannak, és a cégek jövedelmezősége is kedvezőbb a 12 évvel ezelőtti válsághoz képest. Ennek oka az elemző szerint…

Részletek>

Utasforgalma 0,7 százalékát tudta megtartani a Budapest Airport

Elvesztette utasforgalma 99,3 százalékát a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér a koronavírus-járvány miatt szinte teljesen leállt légiközlekedés miatt, a kiszolgált gépek többsége áruszállító járatot teljesít. A ferihegyi repülőtér üzemeltetője közleményében azt írta, korábban a fel- és leszállások száma átlagosan 320 volt naponta, ez most mindössze 35, és ezek közül csak néhány utasszállító járat. Tavaly áprilisban átlagosan 44 ezer utast kezeltek minden nap, ez a szám most 275. A húsvéti időszakban tavaly 1311 fel- és leszálló gép közlekedett, melyek 190 ezer utast szállítottak, idén az ünnepek alatt 1283 utas fordult meg…

Részletek>

Akár 40 milliárd dolláros, negyedéves veszteséget okozhat a járvány a légiközlekedésben

Alexandre de Juniac az IATA elnök-vezérigazgatója

Mintegy negyvenmilliárd dollár összesített veszteséggel zárhatják a légitársaságok a június 30-ával végződő második pénzügyi negyedévet a koronavírus-járvány és az ellene hozott intézkedések következtében; a készpénzállomány felélése gyors ütemű az ágazatban a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) adatai szerint. Brian Pierce, a montreali székhelyű szervezet vezető közgazdásza egy keddi, újságíróknak tartott videokonferencián azt mondta, a negyedév végéig 61 milliárd dollár értékű készpénz áramlik majd ki a légitársaságoktól, minimális bevételek mellett pedig 39 milliárd dolláros veszteséggel zárulhat a második pénzügyi negyedév. A cégek most mindent megtesznek, hogy költségeiket csökkentsék, ezért is ajánl…

Részletek>

Az Aeroflot felfüggeszti budapesti járatait

Mihail Misusztyin

Egy hétre felfüggeszti budapesti járatait hétfőtől az Aeroflot – közölte az orosz légitársaság. A közlemény, amelyben az Aeroflot alapvetően a koronavírus terjedése miatt elrendelt határzárások és járattörlések miatt külföldön rekedt orosz állampolgárok hazaszállítását taglalja, a légitársaság több más járat felfüggesztéséről és ritkításáról is beszámolt. Az orosz légitársaság több más európai főváros között Budapestet is azon célállomások között nevezte meg, ahová alapvetően az orosz utasok hazaszállítása miatt küld gépet. Az Aeroflot ugyanakkor továbbra is rendszeresen repül Brüsszelbe, Szófiába, Londonba, Berlinbe, Athénba, Dublinba, Madridba, Rómába, Amszterdamba, Lisszabonba, Bukarestbe, Helsinkibe, Zágrábba, Genfbe, Stockholmba…

Részletek>