Szándéknyilatkozatot írtak alá vasúttársaságok vezérigazgatói az európai vasutak fejlesztéséről

Homolya Róbert

Az európai vasutak fejlesztésére szándéknyilatkozatot írt alá 24 európai ország 32 vasútvállalati vezetője, a dokumentumot hétfőn Párizsban „A vasút, a zöldebb és innovatívabb közlekedés motorja” című konferencián mutatták be – közölte a MÁV. A MÁV közleménye szerint a szándéknyilatkozat hangsúlyozza a leginkább környezetbarát motorizált közlekedési mód, a vasút kulcsszerepét az uniós klímacélok teljesítésében. Az aláírók célul tűzik ki a szektor befogadókészségének növelését, ezért vállalják a munkavállalók között a nők arányának növelését, ezen kívül a vasút innovatívabbá tétele érdekében növelik a kutatási, fejlesztési és innovációs keretüket – olvasható a MÁV közleményében. Kiemelték,…

Részletek>

A Mol kilencmilliárd forintból bővítette csurgói telephelyét

MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt.

Bővítette csurgói telephelyét a Mol; a 9 milliárd forintos beruházás a környezetterhelés csökkentését szolgálja — jelentette be a cégcsoport. Közleményükben azt írták: a két évig tartó fejlesztésnek köszönhetően megépült Magyarország legmagasabb, 28 méteres, 15 ezer köbméteres kőolajtartálya, így a környéken felszínre hozott kőolajat tartályautók helyett az Adria vezetéken keresztül szállítják a százhalombattai Dunai Finomítóba. Hozzátették, hogy a Mol az Adria kőolajvezeték használatával évente több mint 15 ezer tankautó fuvart vált ki, és mintegy hétezer tonna szén-dioxid-kibocsátást szüntet meg. A Mol elkötelezte magát a hatékonyabb és fenntarthatóbb működés mellett, a csurgói…

Részletek>

Országszerte 1100 elektromos busz állhat forgalomba 2025-ig

Zöld Busz Program

Országszerte legalább 1100 elektromos busz áll forgalomba 2022-től 2025-ig a Zöld Busz Program 180 milliárd forintos keretéből – közölte a Humda Magyar Autó-Motorsport Fejlesztési Ügynökség Zrt. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kizárólagos tulajdonában álló társaság szeptembertől kezdve koordinálja a programot, együttműködve Steiner Attila, a körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkárral. Az államtitkár a közlemény szerint kifejtette, hogy az új járművek mostani áron csaknem 35 milliárd forintnyi üzemanyagköltség megtakarítást, és hetvenezer tonna szén-dioxiddal kisebb terhelést jelentenének a dízelbuszokhoz képest. A beszerzések hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarország 2050-re karbonsemleges legyen…

Részletek>

Környezetvédelem: a Volvo Trucks és a DHL Freight egyesítik erőiket

Volvo kamion

A DHL Freight, Európa egyik vezető közúti árufuvarozója és a Volvo Trucks közös erővel dolgoznak tovább azon, hogy az elektromos teherautók mihamarabb széles körben elterjedhessenek az európai távolsági fuvarozásban. Ezzel újabb fontos lépést tettek a klímasemleges áruszállításhoz vezető úton. Az elektromos teherautókat eddig leginkább rövidebb távolságok lefedésére használták, főleg városokon belül és környékükön. Most azonban a DHL Freight és a Volvo Trucks olyan kezdeményezést indítottak el, ami éppen a hosszútávú teherszállításra fókuszál. Az együttműködés keretén belül a világon elsőként tesztelnek egy teljesen elektromos hajtású Volvo FH teherautót, aminek szerelvényben megengedett…

Részletek>

Elkezdődöt a Volkswagen első teljesen elektromos autójának sorozatgyártása

Elkezdődött hétfőn a németországi Zwickauban az első teljesen elektromos Volkswagen személyautó, az ID.3 sorozatgyártása. Zwickauban nem csupán egy új modell gyártása kezdőik, hanem „a Volkswagen jövője” – emelte ki a Volkswagen csoport vezérigazgatója, Herbert Diess a sorozatgyártás beindításának alkalmából tartott ünnepségen, amelyen részt vett Angela Merkel is. Mint mondta, egy olyan „ipari nemzetnek, mint Németország mindig újra fel kell találnia magát”, mert csak a fejlődés révén tudja fenntartani teljesítményét. Erre példa az egykori NDK területén fekvő Zwickau, ahol kezdetben – a két világháború között – Horch márkájú kocsikat gyártottak, az NDK…

Részletek>

Közel 200 európai repülőtér vállalta, hogy szén-dioxid-kibocsátás nélkül üzemel 2050-re

Ferihegy

A Repülőterek Nemzetközi Tanácsa (ACI) kezdeményezésére 194 európai repülőtér vállalta, hogy 2050-re üzemelése nem jár szén-dioxid-kibocsátással, a kezdeményezéshez a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető Budapest Airport is csatlakozott. Az ACI közleménye szerint a limassoli éves közgyűlésen elfogadott tervezetet 24 európai ország 194 repülőtere írta alá, ezek a légikikötők kezelték tavaly az európai utasforgalom 62,5 százalékát. Amennyiben minden repülőtér teljesíti vállalását, éves szinten 3,46 millió tonna szén-dioxiddal kevesebb kerülhet a légkörbe – olvasható a közleményben. A szervezetnek jelenleg is van egy programja, amely a karbonsemleges üzemelést ösztönzi, annak lényege, hogy…

Részletek>

Kétszámjegyű árbevétel-növekedést ért el a Bosch tavaly Magyarországon

Bosch

Újra kétszámjegyű árbevétel-növekedést ért el a Bosch csoport tavaly Magyarországon, 2019-ben a bevétel szinten maradására számítanak az első negyedév magyarországi adatai alapján – közölte Daniel Korioth, a magyarországi Bosch csoport vezetője, a Robert Bosch Kft. ügyvezető igazgatója. Ismertetése szerint a Bosch magyarországi tevékenységének minden területén növekedést ért el 2018-ban. A cégcsoport teljes magyarországi árbevétele – beleszámítva a nem konszolidált vállalatok árbevételét és a saját vállalatai között folytatott kereskedelmi tevékenységeket is – 13 százalékkal 1317 milliárd forintra nőtt 2018-ban. A Bosch magyar piacon elért konszolidált forgalma 3 százalékkal, 251 milliárd forintra…

Részletek>

Ismét megszerezte a karbonsemleges minősítést a budapesti repülőtér

Ferihegy, utasmóló

Ismét megszerezte a karbonsemleges minősítést a Budapest Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér, az üzemeltető Budapest Airport a szén-dioxid-kibocsátásban további tíz százalékos csökkentést jelentett be. A társaság közleménye szerint a Budapest Airport először a tavalyi évben érte el ezt a magas környezetvédelmi minősítést a Repülőterek Nemzetközi Tanácsának európai divíziójától, amelynek lényege, hogy a repülőtér működése során keletkező széndioxid-kibocsátást teljes mértékben képes ellensúlyozni. Ezeket a szigorú környezetvédelmi normákat Európában mindössze 39 repülőtér teljesíti, javarészt skandináv és olasz repülőterek, a régióban a budapesti az egyetlen karbonsemlegesen üzemelő repülőtér – hangsúlyozta Hardy Mihály, a repülőtér…

Részletek>

Karbonsemleges minősítést kapott a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi repülőtér

A Repülőterek Nemzetközi Tanácsa (ACI) elismerte, hogy a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi repülőtér elérte a karbonsemleges minősítést, a kelet-közép-európai országok között elsőként. A Budapest Airport közleménye kiemeli: egész Európában alig harminc repülőtér tartozik a karbonsemleges légikikötők csoportjába. Az ACI által alapított akkreditációs program kimutatta, hogy a budapesti repülőtér a működése során egyensúlyban tartja az energiafelhasználást és az energiatermelést, az erről szóló minősítést áprilisban vehette át a Budapest Airport. A repülőtér üzemeltetőjének tájékoztatása szerint a környezettudatossági programban egyebek mellett energiatakarékos LED izzós rendszerekre cserélték a terminálok világítását, folyamatosan felújítják és karbantartják a…

Részletek>