Az Európába irányuló amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítmányok volumene 2021-hez képest mintegy háromszorosára nőtt 2022 első hét hónapjában – hívta fel a figyelmet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). A MEKH szerint a korábbi években az volt jellemző, hogy a bővülő kínálat jelentős részét az ázsiai piacok vették fel. Az ázsiai kereslet tíz év alatt közel kétszázmilliárd köbméterrel emelkedett, Európában pedig folyamatosan épültek ugyan az LNG-terminálok, de a kihasználtságuk csak harminc százalék körül alakult. 2022-ben teljesen új helyzet állt elő az LNG-piacon. Ázsiában a zéró-Covid politika következtében és az…
Részletek>Címke: gáz
Létrehozták a Duna Energia Platfromot és a Duna Energia Atlaszt
A napokban, 2022. november 17-én Budapesten zajlott le a DanuP-2-Gas projekt zárókonferenciája. A projekt célkitűzése, hogy olyan erőműveket, valamint gáz- és villamosenergia hálózatokat alakítsanak ki a biogáz és más megújuló energia termelési módok kombinálásával, amelyek hozzájárulnak a Duna-régió energiabiztonságának javításához és segítenek közelebb kerülni az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentéséhez. A DANUP-2-GAS projektről A DanuP-2-Gas fő célkitűzése az energiaforrások diverzifikációjának támogatása, valamint a termelési és tárolási stratégiák megerősítése a megújuló energiaforrásokra vonatkozóan a Duna régióban a gáz- és a villamosenergia-ágazat összekapcsolásának előmozdításával a regionális energiatervezésben. A Duna-régió tíz ország együttműködéséből – többek…
Részletek>Új gyártócsarnokot épít az orosházi Euro-Unior Fűtéstechnika Kft.
Kétszázmillió forintból épít új, ötszáz négyzetméteres gyártócsarnokot és szerez be új gépeket a főként kazángyártással foglalkozó orosházi Euro-Unior Fűtéstechnika Kft. – közölte a cég ügyvezetője. Ifjabb Szabó Géza elmondta, az uniós Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) pályázatán 125 millió 300 ezer forint támogatást nyertek el hetven százalékos támogatási intenzitással, a fennmaradó összeget saját erőből finanszírozzák. Az összegből megépül egy ötszáz négyzetméteres gyártócsarnok a jelenlegi mellé, amellyel ezer négyzetméteresre bővül az üzem. A kivitelezés a napokban kezdődött, a tervek szerint március végére fejeződik be. Emellett vásároltak két gépet, amelyeket már tesztelnek…
Részletek>A Romgaz megvásárolhatja az ExxonMobil fekete-tengeri földgázmezőben birtokolt részesedését
A Romgaz román állami gázvállalat részvényesi közgyűlése jóváhagyta pénteken az amerikai ExxonMobilnak a fekete-tengeri Neptun Deep elnevezésű gázmezőben birtokolt részesedése megvásárlását – közölte a román vállalat a bukaresti értéktőzsdén. A közlemény szerint a tranzakció nyomán a Romgazé lesz az amerikai vállalat romániai leányvállalata részvényeinek száz százaléka. A tranzakció lényegében arra irányul, hogy a román vállalat tulajdonába kerüljön a fölgázmezőben az amerikaiak által birtokolt 50 százalékos részesedés. Ennek megvásárlásáról a felek október végén állapodtak meg, miután a Romgaz március végén tett kötelező vételi ajánlatot az ExxonMobilnak, majd a felek júniustól októberig…
Részletek>A Mol kilencmilliárd forintból bővítette csurgói telephelyét
Bővítette csurgói telephelyét a Mol; a 9 milliárd forintos beruházás a környezetterhelés csökkentését szolgálja — jelentette be a cégcsoport. Közleményükben azt írták: a két évig tartó fejlesztésnek köszönhetően megépült Magyarország legmagasabb, 28 méteres, 15 ezer köbméteres kőolajtartálya, így a környéken felszínre hozott kőolajat tartályautók helyett az Adria vezetéken keresztül szállítják a százhalombattai Dunai Finomítóba. Hozzátették, hogy a Mol az Adria kőolajvezeték használatával évente több mint 15 ezer tankautó fuvart vált ki, és mintegy hétezer tonna szén-dioxid-kibocsátást szüntet meg. A Mol elkötelezte magát a hatékonyabb és fenntarthatóbb működés mellett, a csurgói…
Részletek>Újabb rekordot dönthet meg Oroszország idei európai energiaexportja
Megdöntheti a 2018-ban elért eddigi abszolút rekordot Oroszország idei energiahordozó-exportja, beleértve a gázkivitelt is – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy online energetikai tanácskozáson. Putyin a Gazprom adataira hivatkozva azt mondta, hogy tavaly, amikor a Covid-19-járvány miatt visszaesett a termelés Európában, az orosz gázkivitel 179,35 milliárd köbméter volt. 2021-ben fellendülés kezdődött és az év első kilenc hónapjában az export 18,8 milliárd köbméterrel – 15 százalékkal – nőtt a tavalyi évhez képest. „Ha ezt az ütemet fenntartjuk, akkor újabb rekordmutatót érhetünk el az Európába irányuló energiahordozóink, köztük a gáz kivitele…
Részletek>Összekapcsolták a szerb és a magyar nagynyomású földgázvezeték-rendszert
Összehegesztették a Magyarországról átsajtolt csővéget, illetve a szerb vezeték végpontját a vajdasági Horgos határában vasárnap; az úgynevezett „aranyvarrat” elkészítésével megtörtént a szerb és a magyar nagynyomású földgázvezeték-rendszer fizikai összekapcsolása. Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ Földgázszállító Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: a két 1200 milliméteres cső összehegesztésével szimbolikus pontjához érkeztek a Magyarországot és Szerbiát összekötő nagynyomású földgázvezeték építési munkálatai. A tervek szerint a projekt október 1-jére készül el, és így Magyarország jelentős mennyiségű földgázt tud fogadni Szerbia irányából. Az így létrejövő összeköttetés a magyar földgázvezeték-rendszer hatodik nagy teljesítményű betáplálási pontja, így a kereskedők megválaszthatják,…
Részletek>Már a Gazprom szerint is meghiúsulhat az Északi Áramlat-2 megépítése
Először ismerte el az orosz Gazprom gázipari vállalat, hogy meghiúsulhat az Oroszországból Németországba tartó Északi Áramlat-2 földgázvezeték építésének befejezése. A Gazprom a holdig által kibocsátott új kötvényekhez kiadott, a hírügynökségek által ismertetett memorandumban nem zárta ki, hogy a politikai helyzet hirtelen megváltozása esetén a projektet fel kell majd függeszteni vagy törölni kell. „Az olyan nagy nemzetközi projektjeink megvalósításakor, mint amilyen a Török Áramlat vagy az Északi Áramlat-2, egyes régiókban olyan, a politikai helyzet változásával kapcsolatos kockázatokba ütköztünk és ütközünk, amelyek az országok közötti feszültség növekedéséhez, valamint partnereink és a szabályozó…
Részletek>Romániában befejeződött a BRUA gázvezeték építésének első szakasza
Romániában befejeződött a BRUA gázvezeték építésének első szakasza. A Krassó-Szörény megyei Zsuppán (Jipa) tartott szombati átadó ünnepségen Klaus Iohannis államfő és a kormány több tagja is részt vett. A vezetéket építő Transgaz társaság a honlapján közölte: a most befejezett első szakaszban 479 kilométer gázvezetéket, és három sűrítőállomást építettek, ezek egyikét Zsuppán. Ezeken keresztül lehetővé válik évi 1,75 milliárd köbméter gáz szállítása Románia és Magyarország között mindkét irányba, és évi 1,5 milliárd köbméter gáz szállítása Románia és Bulgária között mindkét irányba. Ha befejezik a tengerparti Tuzla és a Bukarest melletti Podisor…
Részletek>A román gazdasági miniszter szerint a két magyar vállalat elállt a román-magyar gáz interkonnektor lekötésétől
A két magyar vállalat, amely 2018-ban lekötötte a román-magyar gázhálózatot összekötő interkonnektor teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres kapacitását, visszalépett a projektből, hiszen tavasszal, amikor már fizetniük kellett volna, hogy megerősítsék az elkötelezettségüket, nem tették meg – nyilatkozta Virgil Popescu román gazdasági miniszter. A tárcavezető a Hotnews.ro román hírporálnak adott interjúban beszélt erről. A minisztert a Bulgáriát, Romániát, Magyarországot és Ausztriát összekötő úgynevezett BRUA gázvezeték megépítéséről, valamint a fekete-tengeri földgáz kitermeléséről kérdezték. Kifejtette azon meggyőződését, hogy a BRUA végül meg fog épülni az eredeti tervek szerint, és jelezte, nem ért egyet…
Részletek>