GFM: meg kell erősíteni a hazai fuvarozókat

TEFU teherfuvarozás

A fuvarozók képviselőivel folytatott párbeszéd eredményeként a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) javaslatára a kormány arról döntött, hogy újabb intézkedésekkel segíti a stratégiai jelentőségű ágazat szereplőinek megerősödését, ezáltal a magyar árufuvarozásban tevékenykedő vállalkozások versenyképességének további növelését – jelentette be a minisztérium. A kormány döntése szerint egyfelől a jelenlegi 3,5 forintról 2024-től majdnem háromszorosára, tehát tíz forintra nőhet a kereskedelmi gázolaj jövedéki adójából visszaigényelhető literenkénti összeg. A kormány az intézkedés kapcsán azt várja el a fuvarozóktól, hogy a hazai fuvarozók a magyar áruk szállításához szükséges üzemanyagot itthon tankolják gépjárműveikbe. A versenyképességet növelő intézkedések…

Részletek>

Végre nyereséggel zárta az elmúlt évet a Budapest Airport

Ferihegy

Két év rekordveszteség után tavaly a Budapest Airport 277,7 millió euró nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró nyereséggel zárta az évet, így a COVID időszaka alatt felgyűlt 198 millió eurós veszteség 121 millió euróra csökkent.  A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történik. A repülőtér üzemeltető társaság az elmúlt évben visszaépítette a COVID előtti utasforgalom 75 százalékát, a légi áruszállítás terén pedig évi 194 ezer tonnás árumennyiséggel rekordot döntött. A vállalat tavaly összesen 47 millió euró értékben hajtott végre infrastrukturális beruházásokat, így a fejlesztések értéke négy év alatt, 2022 év végére a…

Részletek>

Idén a közúti fuvarozók költségei 8-10 százalékkal emelkedhetnek

TEFU teherfuvarozás

A magyar közúti fuvarozók költségeit mutató Közúti Fuvarozási Árindex (KFX) a 2022-es rekordemelkedés után 2023-ban az infláció alatt, 8,2-9,6 százalékkal növekedhet, kérdés azonban, hogy az idén ebből mennyit tudnak áthárítani a cégek — mondta Lajkó Ferenc. A DigiLog Consulting tanácsadó cég vezetője és egyben a Magyar Közgazdasági Társaság logisztikai szakosztályának elnöke szerint a hazai áruszállítás hetven százalékát a közúti árufuvarozás adja. Magyarországon 13 ezer vállalkozás foglalkozik közúti árufuvarozással, járműállományuk kilencvenezer járműből áll. A magyar foglalkoztatottak 3,3 százalékát alkalmazzák, és jelentős exportszolgáltatók. Tavaly a nemzetközi áruszállításban résztvevő vállalkozások költségei 25,1 százalékkal,…

Részletek>

Tavaly csaknem 88 százalékkal nőtt a romániai repülőterek utasforgalma

Henri Coanda, Bukarest

Tavaly több mint 21 millió utast fogadtak a romániai repülőterek, ami mintegy 88 százalékos növekedést jelent a 2021-es évhez képest – közölte a romániai repülőterek egyesülete. Az elmúlt évekre vonatkozó statisztikai adatok szerint 2020-hoz mérten a romániai légi kikötők utasforgalma csaknem megháromszorozódott, hiszen 2020-ban – amikor érvényben voltak a legszigorúbb korlátozási szabályok a koronavírus-járvány miatt – a romániai repülőtereket 7 200 750 utas használta. Tavaly viszont a számuk elérte a 21 015 948-at. Ugyanakkor a tavalyi utasszám 9,5 százalékkal maradt el a koronavírus-járvány előtti, 2019-es adatoktól. Ennek ellenére a szakmai…

Részletek>

Egymillió alá esett az utasforgalom a ferihegyi repülőtéren novemberben

Budapest Airport Cargo City konténer

Folytatódott az októberben kezdődött lassulás a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalmában, novemberben 969 888 utas fordult meg a légikikötőben – közölte Budapest Airport. A tájékoztatás szerint az idén 11 hónap alatt 11 200 319 utast regisztrált a Budapest Airport, 186 százalékkal többet, mint 2021-ben. A Budapest Airport közölte, hogy az idén 12 millió feletti utasszámra számít, jövő évre pedig a korábbi becslésénél kétmillióval kevesebbet, 14 millió utast prognosztizál. A várható visszaesést a gazdasági lassulásra, az inflációra és a légitársaságokra kivetett adóra vezetik vissza. A közleményben kitérnek arra, hogy a…

Részletek>

Megszületett a közúti áruszállítást segítő uniós megállapodások Ukrajnával és Moldovával

Európai Parlament

Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén jóváhagyta az EU és Ukrajna illetve Moldova közötti közúti áruszállítás megkönnyítését célzó uniós megállapodásokat. A megállapodások felváltják a tagállamokkal jelenleg érvényben lévő kétoldalú egyezményeket, és a hivatalos engedélyezési folyamat felfüggesztésével megkönnyítik az ukrán, moldáv és uniós szállítóknak, hogy egymás területei között és azokon keresztül fuvarozzanak. Az EP sajtóközleménye szerint, a két megállapodás része az Oroszország indokolatlan ukrajnai agressziójára adandó uniós válasznak. A háború komoly nehézségeket okoz az ukrán és moldáv fuvarozási ágazatban, az ukrán légteret lezárták a civil utasforgalom elől, a tengeri export pedig…

Részletek>

Be fog gyűrűzni: a rendszerváltás óta nem látott ütemben nőttek a fuvarozás költségei

TEFU teherfuvarozás

A rendszerváltás óta nem látott mértékben nőttek a közúti árufuvarozás költségei, a növekedésből adódó díjemelési igény az ágazatban elérheti 30 százalékot 2021-hez képest a DigiLog Consulting tanácsadócég szerint. A cég az idén vezette be a növekedésből adódó díjemelési igényt kifejező közúti fuvarozási árindexet. A honlapjukon elérhető közleményükben kifejtik, hogy az index emelkedése az első fél évben meghaladta a korábban az egész évre becsült 21 százalékot, ezért módosították éves előrejelzésüket 30 százalékra, hiszen előre láthatólag a szektor működési költségeinek emelkedése az év hátralévő részében is folytatódik. A belföldi fuvarozási ágazatban az…

Részletek>

KSH: nőtt a személyszállítás, csökkent az áruszállítás teljesítménye 2022 második negyedévében

A személyszállítás teljesítménye 76 százalékkal 10,5 milliárd utaskilométerre nőtt a második negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, miközben az áruszállítás volumene 4 százalékkal 13,4 milliárd árutonna-kilométerre csökkent a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összesítése szerint. A személyszállítás teljesítménye a jelentős bővülés ellenére 25 százalékkal elmaradt a 2019 azonos időszakitól, amit a KSH elsősorban a légi és az autóbuszos személyszállítás továbbra is jelentős visszaesésével magyaráz. A belföldi személyszállítás teljesítménye egy év alatt 37 százalékkal nőtt, az autóbuszosé 23, a vasútié 63 százalékkal emelkedett a második negyedévben. A nemzetközi személyszállítás teljesítménye több mint hétszeresére…

Részletek>

KSH: nőtt a személyszállítás és csökkent az áruszállítás az első negyedévben

Az előző évi, alacsony bázishoz képest a helyközi személyszállítás teljesítménye erőteljesen nőtt az idei első negyedévben, az áruszállításé csökkent, ugyanakkor mindkettő elmaradt a járvány előtti szinttől – állapította meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a szállítási teljesítményeket értékelve. A helyközi személyszállítás első negyedévi teljesítménye 4,9 milliárd utaskilométer volt, 68,9 százalékkal több az egy évvel korábbinál, amikor határzárás miatt alacsony volt a forgalom. A 2019. első negyedévétől viszont 27 százalékkal elmaradt, elsősorban a légi és az autóbuszos személyszállítás továbbra is jelentős visszaesése következtében. A belföldi személyszállítás utaskilométerben mért teljesítménye egy év…

Részletek>

Kétszámjegyű növekedés az intermodális áruforgalomban

intermodalis

Újra erőre kapott tavaly a közúti fuvarozás, a vasúti és vízi némileg csökkent, több mint tizenhárom százalékkal bővült viszont a hazai intermodális áruforgalom, és e növekedés folytatódik – közölte a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) az általuk készített felmérés alapján. Az elemzés szerint tavaly még meghatározó volt a koronavírus-járvány hatása az árufuvarozásban, ugyanakkor a közúti szállítás a 2020-as jelentős visszaesés után erőre kapott. Az MLSZKSZ azzal számol, hogy orosz-ukrán konfliktus miatt megnehezül, lelassul és megdrágul az áruszállítás keleti irányban – írták. Mozgalmas évet tud maga mögött a globális logisztika.…

Részletek>