Magyarországon a logisztikai szektor a gazdasági növekedés egyik alapja: a GDP öt százalékát állítja elő. A kormány célja, hogy 2030-ra tíz százalékra növekedjen ez az arány – áll a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM), a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) és a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetségének (MLSZKSZ) közös közleményében. A közlemény szerint a nemzetközi fuvarozási teljesítmény a koronavírus járvány hatására visszaesett, majd a háború és a szankciók sújtotta gazdasági környezet is súlyosan érintette az ellátási láncokat. Belföldön és külföldön is megfigyelhető piacvesztés, a bérverseny, valamint a jelentős sofőrhiány is kihívások elé…
Részletek>Címke: koronavírus
Ingyenes közösségi buszközlekedést vezetnek be Washingtonban
Az Egyesült Államok fővárosában bevezetik az ingyenes közösségi buszközlekedést, első városként az országban; a szociális indokok mellett cél a járvány idején elveszített utazóközönség visszaszerzése. Washington főváros tanácsa a múlt héten egyhangúlag fogadta el a javaslatot, amely szerint a város határain belül nyártól megszűnik az eddigi kétdolláros viteldíj, a legfontosabb útvonalakon bevezetik a 24 órás szolgáltatást. Emellett döntöttek egy tízmillió dolláros (mintegy négymilliárd forint) alap felállításáról a szolgáltatás minőségének javítására, többi között új buszok beszerzésére. A főváros kiterjedt metróhálózatán nem változnak a viteldíjak. A felmérések szerint Washington közösségi buszjáratain az utasok…
Részletek>Szennyes vasúti kocsik miatt bírságolta meg a fogyasztóvédelem az állami vasúti társaságot Romániában
Szennyes vasúti kocsik miatt alig 30 ezer lejnyi (2,5 millió forint) bírságot szabott ki a román fogyasztóvédelem (ANPC) a CFR állami vasúti társaságra, és elrendelte kilenc személyszállító szerelvény ideiglenes kivonását a forgalomból – közölte pénteken az Agerpres hírügynökség. A hatóság képviselői néhány hónap elteltével tértek vissza két bukaresti vasúti kocsiszínbe, hogy ellenőrizzék, kijavították-e azokat rendellenességeket, amelyekért az első vizsgálat során még csak figyelmeztetésben részesítették a CFR-t. „Mintha megállt volna az idő. Egy vödör, egy koszos rongy és mérhetetlen hanyagság. Vonatra ülni manapság meglehetősen viszontagságos vállalkozás, amelyhez képest a koronavírus egy…
Részletek>DACHSER pályacsúcs: hétmilliárd eurós árbevétel 2021-ben
A volumen növekedése és a magas fuvardíjak rekord növekedést eredményeztek; 78,3 százalékos ugrás a légi és tengeri árufuvarozásban. Tavaly a DACHSER nettó 7,1 milliárd euró konszolidált árbevételt könyvelhetett el, ami 26 százalékos növekedést jelent 2020-hoz képest. Az előző évi lezárások után a logisztikai szolgáltató ismét dinamikus növekedési pályára állt. A 2021-es év pozitív eredménye a szállítmányok számának és a szállított tömeg 6,3 százalékos emelkedésének köszönhető, ami vállalati szinten 7,7 százalékos gyarapodást jelent. Az eladások ugrásszerű emelkedését a magas fuvardíjak véglegesítették, amelyet a szállítási kapacitáshiány okozott. „Kétségtelen, hogy a 2021-es év…
Részletek>Hatvanöt évi mélypontra zuhant tavaly a brit autóipar termelése
Hatvanöt éve nem mért mélypontra süllyedt tavaly a brit autóipar termelése, elsősorban a koronavírus-járványhoz közvetlenül kötődő fogyasztási és beszállítói okok miatt. A brit autógyártók és autókereskedők szövetségének (SMMT) csütörtökön ismertetett éves összesítése szerint 2021-ben 859 575 személyautót gyártottak Nagy-Britanniában, 6,7 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Az SMMT hangsúlyozza, hogy legutóbb 1956-ban készült ennél kevesebb jármű a brit autógyárakban: abban az évben 707 594 személygépkocsit állított elő a brit autóipar. A szakmai szervezet beszámolója szerint tavaly 61 353-mal kevesebb autót gyártottak Nagy-Britanniában, mint 2020-ban, pedig a brit autóipar a tavalyelőtti évben…
Részletek>Tavaly 4,6 millió utas és 183 ezer tonna légiáru fordult meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren
Tavaly a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 4,6 millió utas és 183 ezer tonna légiáru fordult meg – közölte a repülőteret üzemeltető Budapest Airport. A közleményben kiemelték, 2021-ben a Budapest Airport a második olyan évét zárta, amelyre a koronavírus-járvány jelentős hatással volt. A pandémiás környezetben az utasforgalom éves szinten továbbra is csak a járvány előtti szint egyharmadát érte el, azonban az elmúlt néhány hónapot figyelembe véve, már a járvány előtti szint felét is meghaladta. Ismertették, hogy tavaly – a 2020-as évvel összevetve – 20 százalékkal több, 4 622 882 utas, és…
Részletek>Logisztika: ez várható 2022-ben
A világjárvány miatt jelentős változások történtek a logisztikai iparágban 2020-ban és 2021-ben is, és úgy tűnik, ez nem lesz másképp idén sem. A koronavírus jelentős átalakulásra és alkalmazkodásra kényszerítette ezt a szektort is, ennek következtében a rugalmasság még inkább előtérbe kerül, az ellátási láncok automatizálása is kulcsfontosságúvá válik, valamint a zöld logisztika is egyre népszerűbb. A QLM a 2022-es trendeket vizsgálta. Az ellátási láncokat súlyosan érintette a világjárvány. Egy elemzés szerint a vállalkozások közel 72 százaléka szenved a járvány okozta káros hatásoktól. A vállalatoknak arra kell összpontosítaniuk, hogy túléljék a…
Részletek>Idén a lakáspiacon a forgalom és az árszint is 10-15 százalékkal nőhet
Az év egészét tekintve a lakáspiacon több mint tíz százalékos árnövekedés várható, a forgalom pedig a 2020-as 15 százalékos csökkenéssel nagyjából megegyező mértékű bővülést követően elérheti a 155 ezret – derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb Lakóingatlan Értéktérkép elemzéséből. Az OTP Jelzálogbank közleménye szerint az elemzés a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) első három negyedéves adatait vette alapul, amelyek éves összevetésben országosan 11 százalékos drágulást mutatnak. Hozzátették, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az első negyedévben 17 százalékos, míg a második három hónapban egyharmados forgalomnövekedés látszik, a tavalyi év…
Részletek>Történetének legerősebb negyedévét zárta az Airbnb
Történetének legerősebb negyedévét zárta a szálláshelyek online piacterét üzemeltető Airbnb, miután fellendültek az utazások a koronavírus-járvány megfékezésével párhuzamosan. A San Franciscó-i székhelyű amerikai vállalat a csütörtöki tőzsdezárás után kiadott gyorsjelentésében közölte, hogy bevétele és nyeresége egyaránt rekordszintet ért el. A nyáron meghaladta az egymilliárdot a kumulatív vendégszám, ami részben annak köszönhető, hogy egyre többen kapták meg a koronavírus elleni védőoltást, és a járvány harmadik hullámának elcsitultával enyhítették az utazási korlátozásokat. Idén ismét fellendültek a hosszabb távú és külföldi utazások a határok megnyitásának köszönhetően, de a hazai és a rövid távú…
Részletek>Héthavi mélyponton a brit gyáripar aktivitási mérőszámai
Héthavi mélypontra csökkentek a brit feldolgozószektor aktivitásának pénteken ismertetett szeptemberi mérőszámai, mindenekelőtt a beszállítói hálózatban halmozódó késedelmek, a rendelésállomány növekedésének lassulása, valamint az alapanyag- és munkaerőhiány miatt. Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint a brit gyáripar szezonálisan kiigazított beszerzésimenedzser-indexe (BMI) szeptemberben 57,1 volt az egy hónappal korábban mért 60,3 után. Az 50 feletti BMI-mérőszámok a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis a brit feldolgozószektor szeptemberi indexe változatlanul a gyáripari tevékenység lendületes…
Részletek>